Každý z nás ví, jak je na tom finančně. Víme, kolik peněz nám přichází na účet za námi odvedenou práci, a ti šťastnější vědí i to, kolik mají naspořeno. A víme tedy i to, co si ve své situaci můžeme dovolit. Na co máme peněz dost a na co už se nám jich nedostává.
Jenže ono někdy nestačí jenom vědět, na co máme a na co už ne. Někdy se totiž objeví i výdaje, které musíme uhradit, byť se nám na ně peněz zjevně nedostává. Někdy se na nás nahrne spousta menších plateb, což se sice nemusí zdát, ale v konečném důsledku je to ono pověstné stokrát nic, co umořilo osla, a někdy nás může zaskočit třeba i jen jediný, zato však enormní výdaj.
A co si počít, když máme něco zaplatit, ale nemáme na to? Jak zvládnout svoji finanční situaci, když nezbytné platby převyšují naše možnosti a není už na všechno kde brát?
Samozřejmě tu je řešení. Jímž je půjčka. Jenže ti z nás, kteří už mají své zkušenosti, vědí, že to ani s půjčkami není zase až tak snadné, jak by se mohlo někomu zdát. Můžeme si sice teoreticky půjčit tolik peněz, kolik bychom jich potřebovali, a pak je zase splatit, až bude jednou líp, jenže právě ona otázka splácení to komplikuje. Poskytovatelé půjček totiž žádají odpovídající záruky, že o své peníze nepřijdou, a je na těch, kteří o půjčky usilují, aby přesvědčili o tom, že splácet budou. Což se ale někdy nezvládne.
A když lidem v bance nepůjčí právě kvůli tomu, že nejsou bonitní? Že nemají předepsané příjmy a dokonale vypadající registry dlužníků? Pak se musí půjčka shánět někde jinde. A obvykle se dosáhne úspěchu u nebankovní společnosti, jejíž nebankovní americká hypotéka je tu pro všechny, kdo se za ni dokážou zaručit nemovitostí, bez ohledu na to, jak dobře nebo špatně na tom jinak jsou. Nemovitost tu totiž slouží jako zdroj peněz pro případ, že by dlužník nesplácel, tou by se dal nesplacený dluh nahradit, a proto tato záruka stačí, aby si mohl kdokoliv půjčit i velké peníze.